Oxfam: A világon a vagyon 82 százaléka a gazdag 1 százaléknál
Az idei davosi Világgazdasági Fórumra is sokkoló adatokkal készült a brit segélyszervezet.
Az idei davosi Világgazdasági Fórumra is sokkoló adatokkal készült a brit segélyszervezet.
A szegénység és a társadalmi egyenlőtlenségek ellen küzdő szervezet amerikai csoportja szerint a legtehetősebbek 2014-ben a javak 48 százalékát birtokolták. 2009-ben még 44 százalék volt ez az arány, 2016-ra viszont 50 százalék fölé emelkedik az előrejelzések szerint.
A világ egyik vezető informatikai és távközlési technológiai vállalata a kínai Huawei európai beszerzései 2013-ban elérték a 3,4 milliárd dollárt, és a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) alkalmából megerősítette elkötelezettségét kölcsönös előnyökkel járó együttműködési kapcsolatok mellett.
Ha az ember a 2008-as pénzügyi válságból megtanult leckéit akarná számba venni az azóta eltelt időszakban, arra a következtetésre kellene jutnia, hogy egy ilyen összegzés eredménye "még nem kielégítő" - mutatott rá Angela Merkel német kancellár a Davosi Világgazdasági Fórumot megnyitó beszédében.
Orbán Viktor nem lesz ott a davosi világgazdasági csúcstalálkozón. Hogy a magyar kormányt képviseli-e bárki bármilyen szinten, arról senki nem nyilatkozott megkeresésünkre. A csúcs egyik rendszeres magyar résztvevője szerint Davos a lehető legjobb terep lenne arra, hogy személyes találkozókon oldja a kormány a kialakult nemzetközi bizalmatlanságot.
A svájci Davosban (Európa és persze Graubünden kanton legmagasabban, 1560 méteren fekvő városában) – mint 1971 óta minden évben – idén is összegyűltek a világ vezető politikusai, üzletemberei, szellemi nagyságai, véleményformálói, hogy választ találjanak a világ legégetőbb kérdéseire, vagy legalább is azonosítsák ezeket. A vasárnap zárult 41. Világgazdasági Fórum egyes résztvevői szerint mintha megszakadt volna a világ összeköttetése a magaslattal.
A Világgazdasági Fórum hatodik alkalommal adta ki a Globális kockázatok című tanulmányát a jelenleg is zajló davosi tanácskozás elé időzítve. Két általános, három meghatározó és öt figyelemreméltó dolgot emeltek ki a világ bajai közül, amelyektől megijedni nem kell, félni azonban lehet.
A 2008-ban elmélyült világgazdasági válság előtti szintet közelíti idén januárban a vállalatvezetők jövőbeni növekedésbe vetett bizalma a PricewaterhouseCoopers (PwC) szerdán bemutatott felmérése szerint.